Antalya’ya dev kongre merkezi

08 Ocak 2016 Cuma, 11:46

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda yapımı süren kongre ve sergi salonunun yüzde 80’lik kısmı tamamlandı.

Aksu İlçesi’nde 1121 dönümlük alandaki EXPO 2016 Antalya’da çalışmalar sürüyor. Alandaki en büyük kompleks olan kongre merkezi inşaatı da devam ediyor. Bu yıl 23 Nisan’da ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya’da aynı anda hizmete girecek olan kongre merkezi, Türkiye ve Antalya için ‘ilk ve tek’ olma özelliğini de beraberinde getiriyor.
KAPASİTE 9 BİN 500 KİŞİYE YÜKSELECEK
Geçen yıl temeli atılan ve inşaat süresi 10 ay olan kongre merkezi, 33 bin metrekarelik kapalı, 8 bin 500 metrekarelik açık alan olarak inşa ediliyor. Çalışmalarda ilerleme yüzde 80’lik orana ulaşıldı. Ana salonu 5 bin 3 kişi olan EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi, Türkiye’de ana salon kapasitesi ile bir ‘ilk ve tek’ olma özelliğini de taşıyor.
Kongre merkezi, EXPO 2016 Antalya’nın yapılacağı 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasındaki 6 aylık uluslararası etkinlikte toplantı, panel ve konferanslara ev sahipliği yapacak. Merkez giriş ile birlikte 3 kattan oluşuyor. 462 kişi kapasiteli 8 toplantı salonu, 880 kişi kapasiteli 5 salonun da yapıldığı kongre merkezinde, her katta 2 bin 500 metrekareyi bulan fuayeler de yer alıyor. Kongre merkezinde kafeteryaların yanı sıra 300 kişilik restoran da yapılıyor. Kongre Merkezi’nin hemen yanına inşa edilen 3 bin metrekarelik iç bahçe alanları, sergi sonrası kongre merkezine entegre edilecek. Böylece kongre merkezinin 6 bin 500 olan kapasitesi, 3 bin kişi ilaveyle 9 bin 500 kişiye yükselecek.
ORKESTRA ÇUKURU UNUTULMADI
Antalya Film Festivali, Uluslararası Piyano Festivali gibi kültürel ve sanatsal bir çok etkinliğin yanı sıra, opera ve bale temsilleri de unutulmadı ve 5 bin 3 kişilik ana salona 60 metrekarelik orkestra çukuru da yapıldı. 455 metrekarelik ana sahnesiyle EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi, dev sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacak.
GENEL SEKRETER AYDIN, ÇALIŞMALARI DENETLEDİ
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, kongre merkezi inşaatının yapımını üstlenen TACA İnşaat’ın yetkilileri ile kongre merkezindeki çalışmaları denetledi ve bilgi aldı. EXPO 2016 Antalya sergi alanı içindeki en büyük alanın kongre merkezi olduğunu belirten Genel Sekreter Aydın, şunları söyledi:
“Yapılacak bu kongre binamız şu anda Antalya bölgemizin en büyük kongre binası olacaktır. Buradaki kongre merkezimiz EXPO’nun sona ermesine müteakip bitişiğindeki iç mekân alanlarımız dediğimiz, bu alanlarımızın buraya katılması ile 9 bin 500 metrekareyi bulacak ki yaklaşık 9 bin 500 kişi kapasiteye hitap edecek bir alan oluşacaktır.”
Genel Sekreter Aydın, kongre merkezinin Antalya’da büyük etkinliklerin yapılmasına avantaj sağlayacağını belirterek, “Burada da Antalya’nın sadece bir tatil turizmi değil de çeşitlilik açısından büyük önem kazanacağı gibi 12 aya yaygın bir şekilde ekonomiye büyük bir katkı sağlanması düşünülmektedir” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi