Antalyalılar Kent Müzesi’ni sahiplendi

22 Şubat 2016 Pazartesi, 13:03
Antalyalılar Kent Müzesi'ni sahiplendi

ANTALYA’da sporun kalbinin attığı, birçok heyecana, hüzne, sevince sahne olan Atatürk Stadyumu, yerine yapılacak ‘Kent Müzesi’ kapsamında park olarak kente hizmet verecek. Stadın yıkımına tanıklık eden vatandaşlar ve eski futbolcular, projenin kente değer katacağını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, Türkiye’nin hatta dünyanın en iddialı kent müzesi projelerinden biri olarak nitelendirdiği kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak tasarlanan Kent Müzesi Projesi’nin ilk adımı Atatürk Stadyumu’nun yıkımı sürüyor. Kamuoyuna tanıtımı yapıldığı günden itibaren kente büyük bir heyecan getiren proje, Antalya’ya ve turizme de canlılık kazandırması hedefliyor. Proje kapsamında yıkımına başlanan stadın, açık tribün kısmı nostaljik bir tarihi miras düşünülerek mimari şekline uygun olarak yeniden düzenlenecek. Burada açık hava etkinlikleri, konser ve organizasyonlar gerçekleştirilecek.
DUYGU DOLU ANLAR
Antalya Kent Müzesi’nin; bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi olması hedefleniyor. Sürekli ve geçici sergiler, yayınlar, konferanslar, konserler, kurslar, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarını bulunacağı hediyelik eşya mağazalarıyla birlikte kültür ve yeşil alan merkezi olacak. Tarihi stada hüzünlü şekilde veda eden Antalyalılar, bu alana yapılacak Kent Müzesi Projesi’nin kendilerini heyecanlandırdığını ve alanın kente yararlı bir şekilde hizmet edecek olmasından dolayı mutlu oldukları söyledi.
ESKİ SPORCULAR VE VATANDAŞLAR DUYGULARINI ANLATTI
Sedat Peker (Antalyaspor eski Başkanı): “Hem üzüntüyü hem sevinci bir arada yaşıyorum. Çünkü küçüklüğümden beri bütün maçları bu statta seyrettik. İnanılmaz günler geçirdik. Antalya’ya kazandırılacak olan Kent Müzesi’nin heyecanı var içimde. İnanılmaz bir proje Antalya’ya kazandırılacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
Fazlı Ulusal (Antalyasporlu eski futbolcu): “Çok sevdiğim ve çok güzel anılarımın olduğu bir stattı. Tarihi ana tanıklık ettik ve anılarımızı tazeledik. Top koşturduğumuz çimlere yeniden yıllar sonra ayak bastık. Hem sevinçliyiz hem üzüntülüyüz. Bu alan Kent Müzesi olarak halkın buluşma noktası haline gelecek bu çok sevindirici.”

Adnan Gülek (Antalyasporlu eski futbolcu): “Eski takım arkadaşlarımız ile son kez sahaya çıktık. Bütün hayatımız neredeyse burada geçti. Üzülüyoruz tabi ki ama Antalya için yararlı bir alan haline dönüştürüleceği için de sevinçliyiz.”

Ali Çınardere: “Bu stadyumda acı, tatlı birçok anımız var. Buranın yeri hiçbir zaman doldurulamaz. 40 sene boyunca çok güzel günler yaşadık, bütün bunlar artık kalbimizde kaldı. Yeni stadımız da çok güzel, Başkanımız Menderes Türel’e de teşekkür ederim.”
Recep Güler: “Bu stadın dili olsa da bir konuşsa anlatsa neler yaşadığımızı. Bu stadyum bizim evimizdi, çok güzel unutulmayacak günler yaşadık. 36 yıl bu tribünlerde yaşadım, yendik yenildik nice zaferler üzüntüler yaşadık. Bugün buraya gelen gencinden yaşlısına her taraftara teşekkür ederim. Başkan Türel’e de canı gönülden teşekkür ederiz, burayı başkalarına yem yaptırmadı sahip çıktı.”

Bünyamin Coşkun: “Güzel yapılan güzel düşülen bir projeye güzel demeyi bilmeliyiz. Benim için bu alanın Kent Müzesi ve yeşil alan olarak değerlendirilmesi harika bir proje. Emekli olup Antalya’ya yerleşmiş biri olarak şunu diyorum; Antalya çok güzel bir şehir, hizmette güzel olunca sadece teşekkür ederiz, Allah razı olsun.”

Hüseyin Güzeltepe: “Her Antalyalı gibi bizim de bu statta çok sayıda anımız var. Tezahüratlar yaptığımız tribünler, bilet almak için girdiğimiz kuyruklar gözlerimin önüne geldi. Eşim ve kızım ile son kez veda etmek için geldik ama stadın yıkılıp yerine yine halkın yararlanacağı bir alana dönüştürülmesi bizleri mutlu etti.”
Adnan Karahan (Antalyaspor eski kalecisi): ” Tuhaf bir heyecan var içimde. Uzun zamandır gelmiyordum buraya.
Anılarımız, galibiyetlerimiz, mağlubiyetlerimiz. Güzel maçlar çıkartmıştık bu statta. Ama çağın ihtiyaçlarına cevap vermek gerekiyor.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi