Antalya’da yeni çipli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

02 Ocak 2017 Pazartesi, 15:04
antalya-yeni-cipli-kimlik-karti-basvurulari-2_640x336

Yeni yıla girdiğimiz ilk iş gününde başvuruları başlayan çipli kimlik kartlarını nasıl alacağız, kartlar için nereye başvuracağız? İşte bu haberde

Bugünden itibaren ister randevu alarak ister randevu almadan Antalya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ya da ilçe genel müdürlüklerine başvurada bulabilirsiniz.

Randevu için ALO 199 Çağrı Merkezi’nin aranabileceği açıklanırken biyometrik fotoğrafın ise şart olduğu belirtildi.

antalya-yeni-cipli-kimlik-karti-basvurulari-1_640x360

  • BAŞVURU İÇİN NELER GEREKİYOR?
    Çipli yeni kimlik kartları için başvurularda yanınızda mutlaka biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf, nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, askeri kimlik kartı ya da kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması gerekmektedir.
  • ÜCRET NE KADAR?
    Kіmlіk kartları için vatandaş doğum ve değiştirme işlemlerinde 15 lira ödeyecek. Vatandaş eğer kimlik kartını kaybederse yeniden çıkarmak için 30 TL ödemek zorunda..
  • NASIL TESLİM ALACAĞIZ?
    Yeni düzenlenecek olan Çipli Akıllı yeni kimlik kartları başvuru esnasında verilen adrese PTT kargo tarfından telim edilecek. Başvuru sırasında kapalı zarf içerisinde verilecek olan PİN (Şifre) kimlik kargodan elimize ulaştıktan sonra Nüfus Müdürlüklerinde bulunan cihazlardan değiştirilecek.

DÖŞEMEALTIN’DA İLK GÜNDEN BAŞVURULAR BAŞLADI BİLE

DÖŞEMEALTI Belediye Başkanı Turgay Genç ve Kaymakam Mehmet Baygül çipli kimlik kartı başvurusu yaptı.

586a415aeb10bb18045709e5
Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül ve Belediye Başkanı Turgay Genç, yeni yılın ilk mesai gününde İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek yeni kimlik kartları için başvuruda bulundu. Başkan Genç ve Kaymakam Baygül, biyometrik fotoğraf ve eski nüfus cüzdanıyla başvurusunu yaparak işlem yaptırdı.
Önce imzası alınan ardından da parmak ve avuç içi izi veren Başkan Genç ve Kaymakam Baygül’e Nüfus Müdürlüğü personeli kart için kullanılacak geçici şifrelerin bulunduğu zarfları teslim etti. Çipli Kimlik Kartı başvurusu yapan Belediye Başkanı Turgay Genç, “Çipli kimlik kartlarız herkese hayırlı olsun. Kredi ve banka kartlarında olduğu gibi şifre sistemi bulunan yeni kartlar çalınmaya ve kopyalanmaya karşı korumalı. Bu nedenle dolandırıcılık ve sahteciliğin önüne geçilecek. Ayrıca Avrupa standartlarında tasarlanmış” diye konuştu.
Kaymakam Mehmet Baygül ise “Belediye Başkanımız ile birlikte geçtiğimiz hafta Nüfus Müdürlüğünden sıra alarak ilk başvuruları bugün yaptık. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Nüfus Müdürü Mevlüt Şimşek ise başvuruların alınmaya başlandığına dikkati çekerek, “Vatandaşlarımız eski nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport ile başvuru yapabilir. Biyometrik fotoğraf ile başvuru alınacak. Gerekli evrakın tesliminin ardından imza ve parmak izi alınarak sisteme yüklenecek. Kayıt işlemi yapılır yapılmaz eski nüfus cüzdanları geçerliliğini kaybedecek. Biz de 15 gün geçerli olacak bir belge vereceğiz. Kimlik kartları postayla adreslere gönderilecek” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi