Antalya’da tehlikeli tehdit: Aslan Balığı

Zehirli aslan balığının Antalya Kemer’de yerleştiğini ve burada üremeye başladığını açıklayan Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Balığın daha fazla yayılmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Çünkü ne kadar çok yayılırsa eko sistem için, deniz hayatı için o kadar zor ve tehlikeli” dedi.

11 Şubat 2017 Cumartesi, 08:21
antalyada-zehirli-aslan-baligi-tehdidi

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından Kemer’de 11 ülkeden katılımla düzenlenen Uluslararası Aslan Balığı Çalıştayı’nın ikinci gününde uzmanlar, Kocaburun mevkiinde dalarak aslan balığı avladı.

Dalgıçlar, boyları 8, 15 ve 40 santimetre olmak üzere 3 aslan balığı yakaladı. Dalışın ardından Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk açıklama yaptı, şunları söyledi:

“Bunların biri çok büyük. 40 santimetrenin üzerinde. Ötekiler yavruydu. Bu şunu gösteriyor, balık burada ürüyor. Çok küçük, yavru boyunda balıkları gördük.”

“Dolayısıyla buraya artık yerleşmiş bir balık. Yerleşik bir balığı söküp atmak, buradan çıkarmak ve yerli deniz canlılarına zararını azaltmak daha zor. Bir de 40 metrelik derinliğe kadar bu balığın yaşadığını gördük.”

“Balığın daha fazla yayılmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Çünkü ne kadar çok yayılırsa eko sistem için, deniz hayatı için o kadar zor ve tehlikeli.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi