Antalya’da SGK’lı çalışan sayısı düştü

02 Temmuz 2016 Cumartesi, 10:57

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, son yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Nisan ayı verilerine göre Antalya’da 2015 yılı Nisan ayına göre sigortalı çalışan sayısının 52 bin kişi azaldığını söyledi.

SGK’nın Nisan ayı verilerine göre Antalya’da 2015’in aynı ayına göre sigortalı çalışan sayısının 52 bin kişi azalarak

554 binden 552 bine düştüğünü belirten Çetin, “Aynı dönemde Türkiye genelinde SGK’lı çalışan sayısı yüzde 2.8 oranında artarken, Antalya gibi yüksek oranlı bir düşüşün gerçekleştiği tek il Hakkari’dir” dedi.
davut-cetin-atso-baskani
İstihdam düşüşünü değerlendiren Başkan Çetin, şöyle konuştu: “Antalya’da bu istihdam düşüşü, büyük ölçüde turizm sektöründe yaşadığımız krizden kaynaklanmaktadır. Türkiye genelinde Nisan ayında konaklama sektörü istihdamı bir önceki yıla göre yüzde 20’ye yakın bir düşüşle 302 binden 243 bine gerilemiştir. 2 aylık gecikmeyle görebildiğimiz istihdam verisi Nisan ayında, henüz turizm sezonu başlamadan yaşanan etkiyi, Antalya ekonomisinin yaşadığı sorununun boyutunu ve destek taleplerimizin haklılığını ortaya koymaktadır.”

Rusya ve İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin turizme güçlü bir biçimde yansımasını dilediklerini anlatan Başkan Çetin, “Bu konuda atılan adımları ümitle karşılıyor, Avrupa ülkelerine dönük imaj kampanyasının da acilen başlamasını ümit ediyoruz.

Bu arada Antalya KOBİ’lerine finansman ve istihdam desteklerinin de acilen ele alınması beklemekteyiz” diye konuştu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi