Antalya’da sağlığına kavuştu

18 Şubat 2016 Perşembe, 11:44
Antalya'da sağlığına kavuştu

ÇİN’de geçirdiği iki ameliyatta başarılı sonuç alamayan Kazakistanlı işadamı Barzani Aliyev, Antalya’da sağlığına kavuştu.

Paratiroit hastalığı nedeniyle böbrekleri iflas noktasına gelen Kazakistanlı 32 yaşındaki Barzani Aliyev, daha önce Çin’de iki kez ameliyat olup, İsrail ve Almanya’da tedavi görmesine rağmen sonuç alamayınca Antalya’ya geldi. Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Arıcı tarafından ameliyat edilen Aliyev, sağlığına kavuştu.
Daha önce bu hastalığa bağlı olarak Çin, Almanya ve İsrail gibi ülkelerde ameliyat olup tedavi gördüğünü, ancak bir türlü başarıyı yakalayamadıklarını aktaran Aliyev, “Türkiye’deki tanıdıklarım vasıtasıyla Cumhur Arıcı hocamıza ulaştık. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde hocamız sayesinde çok başarılı ameliyat geçirdim. Güzel sonuçlar aldık. Bundan dolayı değerli hocamıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Prof. Dr. Cumhur Arıcı ise “Ameliyat kesisi büyük görülebilir. Bunun nedeni hastamızın daha önce geçirdiği 2 ameliyat nedeniyledir. Aslında biz daha küçük bir kesiden girerek ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Eski yerden girerek operasyonu gerçekleştirdiğimiz için ameliyat izi büyükmüş gibi görülüyor” dedi.
Barzani Aliyev’in paratiroit bezlerinin çok çalışmasından kaynaklı bir hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arıcı, “Tiroit bezinin üzerinde vücudun kalsiyumunu ayarlayan paratiroit bezi dediğimiz bezler vardır. Bunların çok çalışmasına bağlı böbrek taşı oluşmuş. Hasta iki kez Çin’de ameliyat olmuş, Çin’deki ameliyatlar başarısız olmuş. Daha sonra İsrail ve Almanya’da tedavilere devam edilmiş. Fakat Aliyev’de hastalığa bağlı yüksek kalsiyum nedeniyle böbrek taşı gelişmesi neticesinde böbrek yetmezliği gelişmiş. Böbrek yetmezliğine ve yüksek kalsiyuma sebep olan paratiroit bezlerini çıkartarak tedavisini yaptık. Hastamız şu anda ameliyatın üçüncü günü ve gayet iyi. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde yarın taburcu olacak ve memleketine dönecek” diye konuştu.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi