Antalya’da kurban satış yerlerine denetim

08 Eylül 2016 Perşembe, 15:50
57d14fd7eb10bb0b48109474

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü veteriner ekipleri, kurban satış alanlarına yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi zabıta ve veteriner ekipleri, il genelinde kurban satışı yapan yerleri tek tek denetledi. Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü’nde görevli veterinerden oluşan ekipler, denetimlerde, satış yerlerinde bulunan kurbanlık hayvanların sağlık raporu, küpe ve pasaportlarını kontrol etti. Kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair kesim yerlerinde yapılması gereken düzenlemeler hakkında yer sahiplerine de bilgi verildi.

HAYVANLARIN SAĞLIK DURUMLARI KONTROL EDİLİYOR

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Adnan Büyükkaya, Kurban Bayramı boyunca kurban satış ve kesim yerlerini mercek altında tutacaklarını ifade ederek, denetimler hakkında bilgi verdi. Büyükkaya, “Denetimlerde hayvanların belgeleri kontrol ediliyor. Büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise yurtiçi hayvan nakil ve veteriner sağlık raporları inceleniyor. Hayvanların kulak küpe numarası kontrolleri de yapılıyor. Ayrıca hayvanların genel sağlık durumları da gözden geçiriliyor ve taraması gerçekleşiyor. Sorunlu ve sağlıksız hayvanlar var ise satışı engelleniyor” diye konuştu.

Denetimlerin amacının hayvanlardan insanlara geçen ‘Zoonoz’ hastalığının önüne geçmek olduğunu belirten Büyükkaya, “Amacımız kurbanlık için il dışından gelen hayvanların, geldiği yerdeki hastalığın taşınmasını ve yayılmasını önlemek. Bunun için hayvanlarda çok sıkı sağlık denetimi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi