Antalya’da her 2,5 kişiye 1 araç

17 Şubat 2016 Çarşamba, 13:49
Antalya'da her 2,5 kişiye 1 araç

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem Gençer, kişi başına düşen araç bakımından Antalya’nın Türkiye birincisi olduğunu, her 2,5 kişiye 1 araç düştüğünü söyledi.

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı- Grubu) haftalık toplantısı Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde (ATİK) düzenlendi. Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem Gençer’in konuk olduğu toplantıya, Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, Antalya Trafik Tescil Şube Müdürü Nurettin Şengül, Antalya Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu ile Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Ercan Çelik katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden de bürokratların katıldığı toplantıda Antalya’nın trafik sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.
1 MİLYON ARAÇ ANTALYA TRAFİĞİNDE
Toplantıda Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem Gençer, trafikle ilgili istatistikler verdi. Gençer, Antalya merkezde Ocak 2016 verilerine göre toplam 505 bin 155 aracın trafikte dolaştığını söyledi. Toplam nüfusu 2 milyon 300 bin olan Antalya’da il genelinde ise bu rakamın 942 bin 118 olduğunu açıklayan Gençer, “Antalya araç sayısı bakımından 81 vilayet içinde Türkiye dördüncüsü. Kişi başına düşen araç sayısı bakımından ise Türkiye birincisi. Antalya’da 2,5 kişiye 1 araç düşerken İstanbul’da 3 kişiye, Ankara’da 3,5 kişiye, İzmir’de ise 4 kişiye 1 araç düşmekte” dedi.
ÇOK CİDDİ BİR SİRKÜLASYON VAR
Antalya’ya günlük 135 bin civarında aracın giriş yaptığını da ifade eden Gençer, günde 1 milyon 100 bin civarında kişinin servislerle taşındığını söyledi. Yılda 100 bin civarında öğrencinin okul servisi kullandığını açıklayan Gençer, organize sanayi, liman ve hal gibi yerlere ise günde 5 bin civarında büyük aracın giriş- çıkışı yaptığını vurguladı. Emniyet Müdür Yardımcısı Gençer, toplu taşımanın cazip hale getirilmesi gerektiğine işaret etti. İnsanların işe geliş- gidişlerde özel araçlarını kullandığını, bunun da otopark sorununa neden olduğunu anlatan Gençer, yol ve alt yapı çalışmalarının trafik sıkışıklığına yol açtığına değindi.
EXPO HAZIRLIKLARI
Antalya’da şu anda birçok noktada yol çalışması yapıldığını hatırlatan Gençer, EXPO 2016 dolayısıyla da çok ciddi çalışma yürütüldüğünü söyledi. Bu çalışmalar nedeniyle şehirdeki yolların yüzde 20’sinin kapalı olduğunu anlatan Gençer, bu yolların kapalı olmasının da diğer yolları etkilediğinie işaret etti. Gençer, Antalya’da trafik sorunu olmadığını, çalışmalar tamamlandığında trafiğin rahatlayacağını anlattı.
726 BİN SÜRÜCÜMÜZ VAR
Antalya Trafik Tescil Şube Müdürü Nurettin Şengül ise Antalya’da 726 bin 591 sürücü olduğunu açıkladı. Sürücü sayısının araç sayısından az olduğuna dikkati çeken Şengül, sürücülerden 412 bin 176’sının merkezde olduğunu bildirdi. Şengül, Tüm Türkiye’deki kayıtlı araçların da yaklaşık yüzde 5’inin, motosikletlerin ise yüzde 9’unun Antalya’da olduğunu belirtti.
8 BİN 948 MODİFİYE ARACA İŞLEM YAPTIK
Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu da trafikte sabırsızlığın ulaşımı olumsuz etkilediğini söyledi. Herkesin kurallara uyması halinde kendilerine fazla ihtiyaç kalamayacağını belirten Sincanlıoğlu, “Geçen yıl 300 bin kontrol yapıldı. 8 bin 948 modifiye araçla ilgili işlem yaptık” dedi.
Sincanlıoğlu, emniyet kemeri uygulamasında ceza kestiklerinde bazı sürücülerin “Biz terörist miyiz” diye kendilerine tepki gösterdiğini de söyledi.
Toplantının ardından Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç, konuşmacılara teşekkür belgesi verdi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi