Antalya’da Cerattepe’ye destek eylemi

18 Şubat 2016 Perşembe, 14:55
Antalya'da Cerattepe'ye destek eylemi

 

ANTALYA’da Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Bileşenleri, Artvin Cerattepe bölgesinde bakır madeni çıkarmak isteyen şirkete karşı devam eden eyleme, destek verdi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde bakır madeni çıkarmak isteyen şirkete karşı devam eden eyleme destek için Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Bileşenleri’nin öncülüğünde eylem yapıldı. Muratpaşa İlçesi Kazım Özalp Caddesi Attalos heykeli önünde toplanan grup, önce Ankara’da dün düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Eyleme, Antalya Artvin Kültür Derneği üyeleri, Antalya Birleşik Haziran Hareketi ile HDP İl Eş Başkanları Ahmet Kaya ve Zarife Atik de destek verdi. ‘Artvin’e Dokunma’ pankartı arkasında toplanan grup adına basına açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Bileşenleri sözcüsü Birsen Tanyeli, iktidara yakın inşaat firmasının hukuk tanımaz hareketinin, Cerrattepe’de halka saldırı boyutuna ulaştığını söyledi.
Birsen Tanyeli, “Bu firma inşaata başlamak için yüzlerce polis ve jandarma eşliğinde Cerrattepe’ye gelerek halka saldırmıştır. Artvin ve çevre illerden gelen kolluk güçleri yaşam alanlarına sahip çıkmaya çalışan sivil halka gaz bombalarıyla saldırmış, insanların yaralanmasına sebep olmuştur. Bakanın bizzat ‘Yıkın geçin’ talimatı vermiş olması çok üzüntü ve kaygı vericidir. Cerrattepe ile ilgili davaya bakan mahkeme heyetini duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi