Antalya sabahı sabah etti

16 Temmuz 2016 Cumartesi, 12:21

ANKARA ve İstanbul’da yaşanan askeri hareketliliğinin ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü, kentteki tüm polis memurlarını göreve çağırdı. Bankaların ATM’leri önünde para çekmeye gelenler kuyruk oluşturdu.

İl Emniylet Müdürü Cemil Tonbul, polis telsizinden yaptığı çağrıda, izinlerin kapatıldığını belirterek, bütün polisleri göreve çağırdı. Bu anonsun ardından polis merkezlerinde ve İl Emniyet Müdürlüğü’nde hareketli dakikalar yaşanmaya başlandı. Çağrı üzerine Antalya merkez ve ilçelerde polis ekipleri görev bölgelerine gitti.

Turizm kentinin sokaklarında polis ekip araçları devriye gezerken, bazı kritik noktalarda uzun namlulu silahları olan polislerin nöbet tutmaya başladığı görüldü. Kentin işlek caddelerinde ise trafik normal seyrinde devam ediyor.

VALİLİK ÖNÜNDE POLİS BEKLİYOR

Hükümet Caddesi’ndeki Antalya Valiliği önünde polis, yoğun güvenlik önlemi aldı. Buradaki polis memurların uzun namlulu silahlarla nöbet tutmaya başladığı görüldü. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Konyaaltı Caddesi’ndeki Vali konağında bulunduğu öğrenildi. Karaloğlu’nun bulunduğu konağın önündeki güvenlik önlemlerinin daha yoğun olduğu ve akrep gibi zırhlı araçların konuşlandırıldığı gözlendi. Antalya Valiliği önünde ve valilik konağı önündeki caddede hiçbir aracın durmasına izin verilmiyor.
tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto1
AK PARTİ ÖNÜNDE KALABALIK

Ankara ve İstanbul’daki hareketliliğin televizyon kanallarında duyurulmasının ardından bir grup partili Antalya’da Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplandı. Gazi Bulvarı üzerindeki parti binası önüne gelen partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet lehine slogan attı. Parti binası önüne elinde parti bayraklarıyla gelen 200 kişi alkışlarla desteklerini sürdürdü. Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç de parti binası geldi. Antalya’da sokağa çıkma yasağı olmadığını söyleyen Enç, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sokağa çıkma yasağı söz konusu değil. Biraz önce TRT’de korsan bir darbe bildirisi okundu. Ama seçilmiş hükümet iş başında. Başbakanımız zaten açıklama yaptı. Bu Türkiye’nin demokrasisine yapılan bir operasyondur. Bu operasyonu kabul etmiyoruz. Bu süreç tamamlanıncaya kadar da partimizin il başkanlığından ayrılmayacağız. Darbeye karşı çıkan kardeşlerimizi siyasi parti gözetmeksizin en yakın Ak Parti il ya da ilçe binalarına davet ediyorum. Her şey kontrol altında. Antalya’da asayişle ilgili bir problemimiz yok. Polis ve asker kardeşlerimiz görevinin başında. Bu belli bir alanda gerçekleşen operasyon. Biz görevimizin başındayız, hükümetimiz de görevinin başında.”

ATM ÖNLERİNDE KUYRUK

Antalya’da çok sayıda vatandaş, bankalardaki paralarını çekebilmek için ATM’lmere akın etti. Otomatik para çekme makinelerinin önünde uzun kuyruklar oluştu. Buradaki vatandaşların şort, tişört giydiği ve bazılarının pijamalarla geldiği gözlendi. Diğer yandan aynı yoğunluk, akaryakıt istasyonlarında da yaşanıyor. Çok sayıda vatandaş, araçlarına akaryakıt alabilmek için istasyonlara geldi. Akaryakıt istasyonları önünde uzun otomobil kuyrukları oluştu.

tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto2

KALABALIK MEYDANA YÜRÜYOR

Antalya’da Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplanan partililerin sayısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN Türk televizyonuna yaptığı ve halkı meydanlara çağırdığı konuşmanın ardından hızla arttı. İlk etapta yaklaşık 200 kişi parti binası önünde toplanırken, Erdoğan’ın çağrısının hemen ardından bu sayı kısa sürede 2 bin kişiye ulaştı. Partililer ‘Ya Allah Bismillah, Allah’ü Ekber’ diye tekbir getirdi. Burada bir süre daha slogan atan grup, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Antalya Orduevi önünde toplanan bir grup kalabalık ise “Asker kışlaya” sloganı atarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Diğer yandan Antalya sokaklarında otomobilleriyle turlayan Ak Partililer korna çalarak protesto etti.

tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto3

ANTALYA VALİSİ HALKI MEYDANA ÇAĞIRDI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemize, demokrasiye, kaderimize sahip çıkıyoruz. Herkesi, darbeye karşı durmak için Cumhuriyet Meydanı’na davet ediyorum” dedi.

‘GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ’ ANONSU

Antalya Emniyet Müdür Yardımcıları ile çeşitli şube müdürleri, telsizden yaptıkları anonslarda görevlerinin başında olduklarını belirtti. Anonslarda, “Biz görevimizin başındayız. Personelimizle birlikte vatanımızı korumaya ant içiyoruz. Aramızda başka bir yere gönlü kayan olabilir. Böyle görev yapacak olan varsa istifasını ve silahını birim müdürüne versin, gitsin” denildi.

Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yol güzergahında da katılımlar oldu ve 2 bin kişiyle başlayan yürüyüş meydana 10 bin kişi olarak ulaştı. Ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterleri olan kalabalık, hükümet lehine slogan attı.

tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto4

TANJU ÇOLAK DA MEYDANDA

Darbe girişimini protesto için Ak Parti Antalya İl Başkanlığı önünde toplanan grup, daha sonra parti yöneticilerinin isteğiyle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Gruptakiler, emniyet müdürlüğü önünde bekleyen polislere destek mesajı verdi. Grup Güllük Caddesi’nden geçerken bir apartmandan atılan cam şişe bir kişinin başına isabet ettikten sonra parçalandı. Başına aldığa darbeyle kan içinde kalan bu kişi kendi imkanlarıyla hastaneye gitti. Garnizon Komutanlığı önünde başında Atatürk portresi olan yaşlı bir adam protestocuların tepkisine neden oldu. “Darbeci misin” denilerek üzerine yürünen yaşlı adam, Ak Partili olduğunu söylemesi üzerine bırakıldı. Garnizon Komutanlığı önünde askerler yerine polislerin nöbet tutması dikkat çekti.

Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç’in en önde yürüdüğü grup, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Milletvekili Mustafa Köse, Kepez belediye Başkanı Hakan Tütüncü, eski milli futbolcu Tanju Çolak’ın da yer aldığı binlerce kişi, darbe girişimini protesto etti. Polis ekipleri de resmi ve sivil otolarla konvoy oluşturarak Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Polis konvoyu, Türk bayrakları taşıyan kalabalık tarafından alkışlarla karşılandı.

tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto5

İLÇELERDE PROTESTOLAR

Serik’te yapılan anons üzerine ilçe merkezindeki Çınaraltı Meydanı’nda yaklaşık 2 bin kişi toplandı ve Türk bayraklarıyla protesto gösterisinde bulundu. Alanya’da darbe girişimine tepkilerin adresi Atatürk Caddesi ve Hükümet Meydanı oldu. Binlerce kişi Türk bayraklarıyla geldiği meydanda sloganlar atarak girişimi protesto etti. Burada İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka ile Alanya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serkan Akbaba megafonlarla birlik çağrısı yaptı. Manavgat’ta da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 4 bin kişi İstiklal Marşı okuyarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı. Gazipaşa- Alanya Havalimanı’nda diğer günlere göre yoğun güvenlik önlemleri alındı. Havalimanında giriş çıkış yapan araçlar sıkı şekilde aranıyor. Kumluca Cumhuriyet Meydanı’nda da yüzlerce kişi darbe girişimini protesto etti.

‘ASKER KIŞLAYA’ SLOGANI

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi ‘Asker kışlaya’ sloganları atıp sık sık da tekbir getiriyor. Alana Mehter Takımı da geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından da dev bir sinevizyon kuruldu ve görüntüde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verildi. Erdoğan’ın sesinden ‘Minareleri Sen Ezansız Bırakma Allahım’ şiiri okunurken, aynı zamanda Dombıra müziği çalındı. Meydanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması da canlı verildi.

tarihi-geceyi-antalya-sakin-atlatti_2372_dhaphoto7

Meydanda İstiklal Marşı söylendiği sırada ayağa kalkmayan bir kişi, yaklaşık 15 kişinin saldırısına uğradı. Elindeki köpek nedeniyle ayağa kalkamadığını savunan kişi, alandaki diğer vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

KÖSE: DARBEYİ YAPACAKLARIN BAŞINDAKİ YAKALANDI

Bugün meydanda sağcısı, solcusu, ülkücüsü her görüşten insanın bulunduğunu belirten Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, “Ve tek bir ortak noktaları var, hepsi bu millete, bu vatana sevdalı, hepsi vatan aşkıyla dolu. Şimdi birileri darbe yapmaya kalkmış, milletin iradesine ket vurmaya kalkmışlar, silahla demokratik düzeni değiştirmeye kalkmışlar. Ama cezalarını bulacaklar. Darbeyi yapacakların başındaki yakalandı, buradan müjdeyi veriyorum. Sizler sapasağlam adam gibi durdukça Allah’ın izniyle hiç kimse darbe yapamaz” dedi.

KIŞLA YANINDA BELEDİYE ARAÇLARI

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda çok sayıda kişi darbe girişimine tepki göstermek amacıyla toplanırken, Topçular General Niyazi Çelik Kışlası’nın bulunduğu Aspendos Bulvarı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi ve halka ait çok sayıda iş makinesi ve kamyon konuldu. Araçlar arasında bir de TOMA bulunuyor. Caddede çok sayıda polisin önlem aldığı görüldü.

VALİ KARALOĞLU: 30 BİN KİŞİ TOPLANDI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, darbe girişimiyle ilgili il genelinde herhangi bir olay meydana gelmediğini kent halkının ülkenin geleceğine sahip çıktığını söyledi. Olayın başından itibaren kriz merkezi olarak konutu kullandığını belirten Vali Karaloğlu, “Garnizon komutanımız, jandarma komutanımız, emniyet müdürümüzle beraberiz. Gece boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Antalya halkının ülkenin geleceğine sahip çıkması güzeldi. Cumhuriyet Meydanı’nda 30 bin kadar kişi toplandı. Kendi iradeleriyle ülkelerinin geleceğine sahip çıktılar. Ordumuzun içinde yuvalanmış bu şer şebekesini lanetliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi