ANSİAD toplantısında ekonomi konuşuldu

25 Şubat 2016 Perşembe, 14:32
ANSİAD toplantısında ekonomi konuşuldu

ANTALYA Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) olağan toplantısının konukları Ekonomist Mehmet Besimoğlu ile Oyak Yatırım ve Menkul Değerler Vadeli İşlemler Müdürü Deniz Kumcuoğlu oldu.
Akra Barut Otel’deki toplantıya ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, yönetim kurulu üyeleri, ANSİAD üyesi iş insanları, Oyak Yatırım Antalya Şube Müdürü Nihan Çelik, Oyak Yatırım 1. Bölge Müdürü Ceyhun Ceylan, Çağrı Emlak sahibi Köksal Erdem, Karakaş Hukuk Bürosu Sahibi Baran Karakaş, Akdeniz Tanıtım Şirketi Sahibi Fatih Onkar ve çok sayıda davetli katıldı.
ANSİAD Mali Yönetmeni İlhami Sancar Topay’ın başkanlık yaptığı toplantıda, ‘Türkiye Ekonomisi ve Genel Ekonomik Göstergeler, başlığında konuşan Ekonomist Mehmet Besimoğlu, küresel gelişmelerin 2016 yılında yine ekonomik alanda belirleyici olacağını belirterek, şöyle konuştu:
“Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) parasal sıkılaştırma süreci piyasalarda dalgalanmalara neden olmakta. Türkiye ekonomisi 2015 yılında yüzde 4 büyüme oranıyla dünya genelinde göreceli olumlu bir noktadadır. Maliye politikasında da bütçe disiplini ön plana çıkmakta. Ancak yükselen enflasyon 2016 için başlıca risk unsurudur. Ödemeler dengesi açısından ise petrol fiyatları olumlu bir etkendir. Ancak turizm gelirleri açısından da riskler mevcuttur.”
TÜRK LİRASI’NIN DEĞERİ AZALDI
2009 yılında dünyayla birlikte Türkiye’de de ekonomik küçülme gerçekleştiğini, buna tepki olarak ABD’de parasal gelişmenin başladığını anlatan Besimoğlu, ABD’nin hızlı bir şekilde dünyaya dolar akıttığını kaydetti. Mehmet Besimoğlu, önlem olarak hayata geçirilen bu durumun yan etkileri olduğunu anımsatarak, “Bunlar, çeşitli varlık fiyatlarının şişmesi, ülkelerden bize yansıması ve ortada bu kadar fazla döviz dolaşınca Türk Lirası’nın değeri azaldı” diye konuştu.
Oyak Yatırım Vadeli İşlemler Müdürü Deniz Kumcuoğlu ise “Borsa İstanbul VİOP Opsiyon Borsaları ile Riskten Korunma’ başlığında gerçekleştirdiği sunumunda, yatırımcılara vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri kullanarak işletmelerde etkin risk yönetimini nasıl uygulayacaklarını anlattı. Toplantı ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı İlhami Sancar Topay’ın konuşmacılara plaket takdimiyle son buldu.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi