Anayasa değişikliği teklifi TBMM’ye sunulacak

09 Aralık 2016 Cuma, 14:34
kpss-vatandaslik-anayasa

“Cumhurbaşkanlığı sistemi”nin hayata geçirilmesini öngören anayasa değişikliği teklifinin bugün TBMM’nin gündemine gelmesi bekleniyor.

Anayasa referandumunun ise gelecek baharda yapılması planlanıyor.A Haber’in sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, MHP ile anayasa teklifiyle ilgili bütün yönleriyle mutabakatın sağlandığını belirterek yeni anayasa teklifinin bugün Meclis’e sunulacağını söyledi.

Canikli Anayasa referandumunun Mart, Nisan veya Mayıs’ta olabileceğini belirtti. Anayasa değişiklik teklifinin mecliste kabul edilebilmesi için en az 330 milltevekilinin lehte oy kullanması gerekiyor.

Mecliste 316 üyesi bulunan AKP bu nedenle anayasa çalışmalarında muhalefet partisi MHP ile işbirliğine gitmişti.

Anayasa değişikliği ile ‘başkanlık sistemi’nin hayata geçirilmesine karşı çıkan MHP’nin isteğiyle cumhurbaşkanının yetkilerinin genişletildiği bir taslak üzerinde çalışılmıştı. Başbakan Binali Yıldırım da Rusya ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Başkanlık değil, cumhurbaşkanlığı sistemi. Ortak şeyimiz bu” demişti.

Teklifin içeriği

Ankara kulislerinden edinilen bilgilere göre, teklifin hayata geçirilmesiyle birlikte yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak. Anayasa’dan “Cumhurbaskanı’nın varsa partisi ile bağı kesilir” hükmü çıkarılacak ve başbakanlık kurumu kaldırılacak.

Kaynak: Mynet

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi