“ALLAH DÜŞMANI PARTİNİN YAPTIRIMI UYARI MI?”

03 Kasım 2014 Pazartesi, 16:32
gürkut acar

gürkut acarCHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, RTÜK’ün CHP’ye hakaretler içeren yayınları nedeniyle Kanal A’ya ceza vermemesini TBMM’ye taşıyarak, “Muhalefete yönelik her türlü hakaret içeren yayınlar serbest mi bırakılmıştır?” diye sordu.

CHP’li Acar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, TRT’nin tarafsızlık ilkesine aykırı ve özellikle de CHP’ye yönelik ağır hakaretler içeren yayınları konusunda hiçbir adım atılmazken, RTÜK’ün Kanal A’da yayınlanan ve yine CHP’ye yönelik hakaretler içeren programa, iktidar kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla ceza verilmediğine dikkat çekti.  Acar, “CHP’ye ‘Allah düşmanı parti’, ‘namustan, şereften söz etmeye hakları olmayanlar’ gibi ağır iftira ve hakaretlerin cezasız bırakılması, RTÜK’ün geldiği nokta açısından ibret vericidir.  Bir çok kamu kurumunda olduğu gibi RTÜK’e duyulan güven de sıfır düzeyine kadar inmiştir” diye konuştu. Kanal A’da yayınlanan “Resmi Tarihten Gerçek Tarihe” adlı programın 22 Eylül’de yayınlanan bölümü için RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın, “Yayın ilkeleri ihlal edildi” tespiti yaptığının  doğru olup olmadığı konusunda bilgi isteyen Acar, Üst Kurul, söz konusu program için ne karar almıştır? İktidar partisi milletvekillerinin CHP’ye yönelik ağır hakaretler içeren yayın için ‘uyarma’yı yeterli gördüğü doğru mudur? ‘Allah düşmanı’, ‘şereften ve namustan söz etmeye hakkı olmayanlar’ gibi ifadelerin karşılığı uyarı mıdır?” dedi.

 Üst Kurul, son 5 yılda Kanal A ile ilgili hangi yaptırım kararlarını aldığına da soran Acar, “Bir siyasi partinin ‘Allah düşmanı’ gibi kamuoyuna sunulmasına seyirci kalınması ne anlama gelmektedir? Muhalefete yönelik her türlü hakaret içeren yayınlar serbest mi bırakılmıştır? Bu konuda bir inceleme yapılacak mıdır?” sorusuna yanıt istedi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi