“AKP’NİN BÜTÜNŞEHİR SİSTEMİ ÇÖKTÜ”

03 Kasım 2014 Pazartesi, 16:47
YILDIRAY-SAPAN-2

sapan yeniCHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, 30 Mart’tan sonra Antalya ile birlikte 30 ilde uygulanan bütünşehir sistemi belediyeciliğin sorunları çözmek yerine daha da arttırdığını söyledi. Manavgat’taki su baskınındaki faturanın yüksekliğinin yaşanan temelinde bütünşehir uygulaması olduğunu belirten Sapan, hükümetin esnafa, vatandaşa ve turizmcilere ilgili fonlardan destek vermesini istedi.

Manavgat’taki su baskını esnasında anında müdahale etmesi gereken itfaiye, ASAT gibi kuruluşların merkezlerinin 80 kilometre uzaklıktaki Antalya kent merkezinde bulunduğunu belirten Yıldıray Sapan, bu nedenle önemli zaman kaybı yaşandığını, hasarında büyüdüğünü ifade etti. AKP’nin 30 Mart’tan itibaren Antalya gibi büyük kentlerde uygulamaya koyduğu bütünşehir uygulaması nedeniyle ilçe belediyelerin hareket alanının daraltıldığını belirten Sapan, “Önceki dönemlerde ilçelerle, kapatılan belde belediyelerinin elinde bulunan, bu tür sıkıntılarda devreye giren itfaiye araçları, iş makineleri Büyükşehir’e devredildi. Manavgat’ta olduğu gibi ilçe belediyesinin bünyesinde fen işleri müdürlüğünün az sayıdaki aracı kaldı. Bu yüzden Manavgat Belediyesi,  iş makinesi kiralayarak baskınla mücadele etmeye çalıştı. Antalya’dan destek gelinceye kadar saatler geçti. İşin içine birde koordinasyon sorunu girince Manavgat’taki fatura katlanarak büyüdü” dedi.

AKP’nin yerel yönetim sisteminde yenilik diye övündüğü bütünşehir sisteminin Manavgat’taki yağmur suyunda boğulduğunu belirten Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, şöyle devam etti:

“Yerinden yönetim yerine yetkileri tek elde toplayan bu sistem iflas etmiştir. Çünkü Manavgat’ta yaşanan sorunda olduğu gibi tek merkezden anında müdahale olanağı yoktur. Ortaya ciddi bir koordinasyon sorunu çıkmaktadır. İtfaiye ile birlikte altyapı hizmetlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devri işleyişte sıkıntı yaratmaktadır. Antalya merkezden 80 kilometre ötedeki Manavgat’a yardımda ciddi sorun yaşanmaktadır. Benzeri durumlarda 150 – 200 kilometre uzaklıktaki ilçeler ve yerleşim birimlerine zamanında,  etkin müdahale olanağı hiç yoktur. Belediyecilikte yerinden hizmet ön plandayken yetkilerin il merkezlerinde toplanmasını getiren AKP’nin bütün şehir sistemi çağdaş olmaktan uzaktır. Bu sistem, halka sıkıntı verecektir.”

Esnafa ve turizmcilere destek verilmeli

Su baskınından sonra üç kez Manavgat’ı ziyaret edip durumu yerinde gördüklerini, vatandaşları, esnafı, turizmcileri dinlediklerini belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, “Sıkıntı görüldüğünden daha büyük. Bin 500 işyeri, tesis ve konutun baskından büyük zarar gördüğü görülüyor. En küçük esnafın bile zararı 30 bin liradan başlıyor. 1 milyon liraya kadar zararı olan işyerleri var. Bazı otellerdeki zarar birkaç milyon lirayı buluyor. Hükümetin zarar gören esnafın, vatandaşın ve turizmcinin yardımına koşması gerekiyor. İlgili fonlardan yardım sağlanmalı. Aksi halde Manavgat, bu zararın altından kalkamaz” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi