Akdeniz Üniversitesi’ne FETÖ/PDY operasyonu

29 Temmuz 2016 Cuma, 10:56

FETHULLAHÇI Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü ve tüm fakülte binalarında polis arama başlattı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri erken saatlerde AÜ Rektörlük binası ve dekanlıklarda eş zamanlı arama başlattı. Aramalara rektörlük binasından başlayan ekipler, ayrıca 19 fakültenin dekanlıkları ile anabilim dallarında da arama yapıyor. Üniversitenin 5 ana giriş kapısında önlem alan ekipler, kampüs dışındaki Çallı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda da arama başlattı. Polis, sabah saatlerinde başlattığı operasyonda şu ana kadar 100’ü aşkın üniversite çalışanını gözaltına aldı.

14 SAĞLIK ÇALIŞANININ İŞİNE SON VERİLMİŞTİ

Soruşturma kapsamında dün AÜ Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından meslekten ihraç edilmişti. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, derslerde FETÖ/PDY propagandası yaptığı ve öğrencileri isyana teşvik ettiği şikayeti üzerine 15 Nisan’da ‘terör örgütü üyesi olmak ve propagandasını yapmak’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ayrıca AÜ Hastanesi’nde görevli hemşire ve anestezi uzmanlarının da aralarında bulunduğu 14 sağlık çalışanının da dün işine son verilmişti.

akdeniz-universitesine-fetopdy-operasyonu-2-_8014_dhaphoto2

‘BÜTÜN DEKANLIKLAR BENİM ÜZERİMDE’

Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında rektörlük ve tüm fakülte binalarında yapılan operasyona ilişkin bilgi verdi. Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Emniyet birimleri, YÖK ve Rektörlüğümüz işbirliği ile yürütülen titiz çalışmalar neticesinde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı oldukları konusunda ciddi şüpheler bulunan kişiler hakkında gerekli işlemler ivedilikle yapılıyor. Üniversitemiz içerisinde bu yapı ile bağlantısı olan tek bir kişi kalmayana dek mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Gözaltına alınan ve hakkında soruşturma açılan personel hakkında en kısa zamanda açıklama yapacağız” dedi. Prof. Dr. Mustafa Ünal, gözaltı sayısıyla ilgili net bilgi olmadığını da belirtti. Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Dekanlarımız istifa etmişti. Bütün dekanlıklar benim üzerimde, açığa alınıp alınmadıkları da süreç içinde belli olacak” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi