Akdeniz Üniversitesi’nde rektörlük YARIŞI

13 Temmuz 2016 Çarşamba, 11:34

AKDENİZ Üniversitesi’nde (AÜ) 1150 öğretim üyesi, rektör adayını belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçimde, adaylığını açıklayan 7 isim yarıştı.

AÜ Rektörlüğü için Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. İsmail Boztosun, Prof. Dr. Muharrem Certel, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Prof. Dr. Nevzat Çevik adaylığını açıkladı. Bugün yapılan seçimde, yaklaşık 1150 akademisyen oy kullanacak.

Seçim sandığının yer aldığı AÜ Atatürk Konferans Salonu’na sabah erken saatlerde gelen 7 rektör adayı, giriş kapısı önünde öğretim üyelerini kapıda karşılayarak hepsiyle tek tek tokalaştı.
akdeniz-universitesinde-rektorluk-secimi_9492_dhaphoto3
TELEFON HASSASİYETİ

Salonda yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından seçimin yapılacağı bölüme geçen rektör adayları için divan kurulu oluşturuldu. Vekil Rektör Mustafa Ünal, seçimin sağlıklı ve huzurlu bir ortamda sonucuna ulaşması için temennide bulundu.
akdeniz-universitesinde-rektorluk-secimi_9492_dhaphoto4
Divan kurulu sandıkların hepsini tek tek açarak boş olduğunu tüm salona gösterdi ve ardından sandıklar mühürlendi. Oylama sırasında oy pusulasının fotoğrafının çekilmemesi için Divan Kurulu Başkanı Prof. Dr. Meral Gültekin, özellikle uyarıda bulundu. Telefonlarla birlikte paravana girilmemesi için ayrı bir masa hazırlandığını belirten Gültekin, “Telefonlarımızla lütfen oy kullanma işlemi yapmayalım. Oy pusulasının fotoğrafını çekmemek için bir masa hazırladık. Herkes telefonunu ya buraya bırakıp oy kullansın ya da bir arkadaşına versin. Öğretim üyelerine yakışır bir şekilde bu duruma hassasiyet gösterelim” dedi.

Saat 16.30’a kadar sürecek oylama sonunda 7 olan aday sayısı oy oranlarına göre 6’ya düşürülerek YÖK’e bildirilecek. YÖK ise aday sayısını 3’e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. Seçim takvimi, Cumhurbaşkanı’nın bu isimlerden birini rektör atamasıyla son bulacak.
akdeniz-universitesinde-rektorluk-secimi_9492_dhaphoto5
EN ÇOK OY PROFESÖR DEMİR’E

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk Konferans Salonu’nda saat 10.00 sıralarında başlayan oy verme işlemi saat 16.30’da tamamlandı. Oyların sayım işlemi 2.5 saat sürdü.
akdeniz-universitesinde-rektorluk-secimi-2-_3375_dhaphoto1
1086 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde 1066 oy geçerli, 5 oy geçersiz sayıldı. 15 oy da boş çıktı. Seçim sonunda ilk sırada yer alan Prof. Dr. İbrahim Demir 339 oy, Vekil Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal 332 oy, Prof. Dr. İsmail Boztosun 162 oy, Prof. Dr. Muharrem Certel 106 oy, Prof. Dr. Hüseyin Basım 46 oy, Prof. Dr. Muharrem Kılıç 44 oy, Prof. Dr. Nevzat Çevik ise 37 oy aldı. Rektör adayları, dostane bir seçim olduğunu belirterek, 3 ayaklı seçimin ilk ayağını tamamladıklarını söyledi.
akdeniz-universitesinde-rektorluk-secimi-2-_3375_dhaphoto5
Bu sonuca göre en az oy alan Prof. Dr. Nevzat Çevik dışındaki 6 adayın ismi YÖK’e bildirilecek. YÖK aday sayısını 3’e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. Seçim takvimi, Cumhurbaşkanı’nın bu isimlerden birini rektör atamasıyla son bulacak.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi