AIPH’den EXPO’ya takdir

17 Aralık 2015 Perşembe, 10:43

EXPO Antalya 2016 alanını gezen Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Genel Sekreteri Tim Briercliffe, EXPO 2016 Antalya’daki ilerlemenin umut verici olduğunu belirterek, “Birçok ülkenin buraya katılımcı olarak gelmesini duymak çok güzel” dedi.

İtalya’nın Stresa Kenti’nde düzenlenen AIPH’in 67’nci genel kurulunda gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya ilerleme sunumunun ardından, Birliğin Genel Sekreteri Tim Briercliffe, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Bu yılın temmuz ayındaki ön incelemenin ardından dün ikinci kez Aksu İlçesi’ndeki EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’na gelen AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ile AIPH yönetim kurulu üyesi ve EXPO 2016 Antalya denetçisi Osman Bağdatlıoğlu, proje sunumunu izleyip, alandaki inşaat çalışmaları, bitkilendirme ve peyzaj işleri, uluslararası katılım ve alanda gerçekleştirilecek kültürel faaliyetler hakkında bilgi aldı. Sunumun ardından Briercliffe, iç bahçe ve ofis binalarını gezdi. Briercliffe burada AIPH için ayrılan çalışma odasının da açılışını gerçekleştirdi.
BRIERCLIFFE SEDİR AĞACI DİKTİ
Alan gezisi sırasında da inşaatların ilerleyişini görmekten mutlu olduğunu ifade eden Briercliffe, kendisi için ayrılan sedir ağacını dikti. Karayolları çalışması sırasında sökülen ve EXPO alanına taşınan sedir ağacına EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın ile birlikte toprak atıp, can suyu veren AIPH Genel Sekreteri Briercliffe, ağaca isim tabelasını da çaktı.
Burada yaptığı değerlendirmede ilerlemeden çok etkilendiğini belirten Briercliffe, “Burada çok sayıda ağaç var. Bitkiler çok iyi büyüyor. İnşaatlar çok büyük bir hızla ilerliyor. Açılış zamanı gelene kadar alanın çok güzel bir hale geleceğine güvenim arttı. Bitkilendirme çalışmalarından da çok etkilendim. Yapıların dışında, ağaçlandırma da çok iyi gidiyor. Burada yıllar içerisinde güzel bir orman oluşacak” dedi.
“ÜLKELERİN EXPO 2016’YI DESTEKLEDİĞİNİ GÖRMEK GÜZEL”
Alanda yapılması gereken bazı işler olduğunu hatırlatan Briercliffe, bunların da tamamlanmasının ardından EXPO 2016’nın bugüne kadarki en güzel botanik EXPO olmasını umut ettiğini söyledi. Ülke katılımları hakkındaki görüşlerini de açıklayan Briercliffe, “Birçok ülkenin buraya katılımcı olarak gelecek olmasını duymak da çok güzel. Diğer botanik EXPO’larda bu kadar çok uluslararası katılımcı olmadığını biliyorum” dedi.
“GÜZEL BİR BOTANİK EXPO OLACAĞINA İNANIYORUM”
AIPH Yönetim Kurulu üyesi Osman Bağdatlıoğlu da alana sedir ağacı dikti. Arazideki değişimin çok büyük olduğunu ifade eden Bağdatlıoğlu, “Bu hızla giderse yetiştirileceğine inanıyoruz. Umut ediyorum o zamana kadar her şey yolunda olur. Ama gerçekten iyi bir çalışma yapılıyor. Ama arazinin yanında bir de sosyal aktiviteler var. Şu anda onlar da kâğıt üzerinde güzel görünüyor. Daha çok çalışmak lazım” dedi.
AYDIN, BRIERCLİFFE’E TEŞEKKÜR ETTİ
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın ise AIPH Genel sekreteri Tim Briercliffe’in daha önce düzenlediği rapor doğrultusunda eksiklerin tamamlandığına dikkat çekerek, “Ajansımızın eksiklerini tamamlamasıyla ilgili yapmış olduğumuz çalışmaları sabah kendisine yaklaşık 3 saatlik bir sunumla aktardık. Kendisi çok beğendi. Bu işi rahatlıkla ve başarıyla yapacağımıza kendisi de inandı” diye konuştu.
AIPH Genel sekreteri Tim Briercliffe’e ziyaretin sonunda EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın tarafından hediye takdim edildi. Briercliffe’te, Genel Sekreter Aydın’a İngiltere Kraliçesi’nin talimatıyla 1851’de Londra’da düzenlenen ilk dünya EXPO’su anısında yaptırılan Çin porseleni tabak hediye etti.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi