Ağalar Camii yeniden ibadete açıldı

12 Şubat 2016 Cuma, 16:37
Ağalar Camii yeniden ibadete açıldı

AKSU’da 1800’lü yıllarda Perge Antik Kenti’nden getirilen taşlarla yapılan tarihi Ağalar Cami yeniden ibadete açıldı.

Ağalar Cami, Antalya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aksu Belediyesi, Müze Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurumların verdiği destekle cami restore edilerek yeniden ibadete açıldı. İhsaniye Mahallesi’ndeki tarihi camide uzun bir aradan sonra ilk kez cuma namazı kılındı. Aksu Müftüsü Mustafa Şimşek’in kıldırdığı cuma namazına Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Aydoğmuş, Hakkı Çoşgun, Yusuf Koçyiğit, Nevzat Bozarslan, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
2014 yılının son ayında restorasyonuna başlanan caminin imalatları yaklaşık 900 bin liraya mal oldu. İçinde mezarlık bulunan Ağlar Cami’nin bahçesi de yeni bir projeyle restore edilecek. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Ağalar Camii’nin yeniden ibadete açılmasında emeği geçen tüm kurumlara ve personele teşekkür etti.Başkan Şahin, caminin 1800’lü yıllarda Perge’den getirilen taşlarla yapıldığını ifade etti.
Caminin bu nedenle taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildiğini kaydeden Başkan şahin, caminin uzun zamandır çökme tehlikesi nedeniyle kullanılamadığını vurguladı. Caminin restorasyonu için ihaleye çıktıklarını anlatan Şahin, kurumların işbirliği sayesinde camiyi yeniden kullanıma açmayı başardıklarını ifade etti.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi