SOMA’DA MADEN FACİASI ACIMIZ ÇOK BÜYÜK

14 Mayıs 2014 Çarşamba, 12:49
140001774043137

Manisa’nın Soma İlçesi, Eynez Mevkii’nde Soma Holding’e bağlı, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağında dün 15.10’da vardiya değişimi sırasında madenin yaklaşık 600 metre içinde bir trafo patlaması meydana geldi Patlama sırasında 787 işçinin madende bulunduğu belirlendi. Patlamanın ardından ardından başlayan yangın bir faciaya dönüştü.fft81_mf2171079

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısını 205 olarak açıkladı. Yaralı sayının da 80 olduğunu belirten Yıldız, yaralıların bir bölümünün kurtarma çalışmaları sırasında yaralananlar olduğun ifade etti. Yıldız, henüz hiç girilmeyen galeriler olduğunu kaydetti. Bakan rakamın ikiye katlanabileceğini söyledi. Kaç işçinin sağ kurtulduğu ise halen bilinmiyor. Patlamanın olduğu yerden, çıkışa doğru olan kısımdaki işçiler birbirlerine yardım ederek dışarıya çıkmayı başardı. Ancak yangın perdesinin arkasında kalan işçiler ise içeride mahsur kaldı. Kurtarma çalışmaları başlamadan önce yangının sönmesi, ardından içerideki zehirli dumanın boşalması beklendi. Kurtarma ekipleri içeriye girdi. Sabaha karşı madenden yeniden dumanlar çıkmaya başladı. İçeriye giren kurtarma ekipleri acil biçimde çıkarıldı. Kurtarılan madenci sayısının 363 olduğu belirtilirken 72 kişinin cesedinin teşhis edildiği belirtildi.

Soma Devlet Hastanesi önüne, yakınlarından haber almak isteyen çok sayıda işçi yakını akın etti. Madenden çıkarılan cenazeleri koyacak yer bulunamadı. Sonradan bulunan yer Manisa Kırkağaç’ta kavun depolamak için yapılan soğuk hava deposu oldu. iki de soğuk hava tertibatlı TIR gönderildi. Çevre il ve ilçelerden kimlik tespiti ve otopsi için adli tıp uzmanları ve savcılar da bölgeye gönderildi.

Kurtarma çalışmalarına katılanlar 205 ceset çıkarıldığının açıklanmasına rağmen bu rakamın ikiye katlanmasından korktuklarını söyledi. Yakınlarını kaybedenler hastane morgları ve Kırkağaç’taki geçici morga giderek yakınlarını teşhis etmeye çalıştı.

Başbakanlık Soma için ulusal yas ilan etti

Soma’daki maden faciasında ölü sayısı her geçen dakika artıyor. Endişeli bekleyiş sürerken, acı haberi alanların tepkisi aynı oldu: ‘Ulusal yas ilan edilsin’

Başbakanlık ise az önce bir açıklama yaparak 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi