Ahmet ÖZTÜRK; ‘Açılım ABD projesidir’

24 Kasım 2014 Pazartesi, 13:54
IMG_0077

ahmet öztürkCumhuriyet Halk Partisi Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Türkiye’nin küresel işgal altında olduğunu, özellikle bankacılık sektöründe yabancı sermaye egemenliğinin ciddi oranlara ulaştığını söyledi. AKP iktidarında bankaların yabancı sermayenin eline geçtiğine dikkat çeken Öztürk, “ülkemizde 49 banka faaliyet gösteriyor. Bu bankalardan 17 tanesi tamamen yabancı sermayeye ait. 20 tanesin de ise yabancıların ciddi oranlarda payı var. Artık emperyalist güçler ülkeleri askerle değil, parayla yapıyorlar” dedi.
Gazetemize ülke gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, emperyalist güçlerin ülkeleri askerle değil,parayla işgal ettiklerini söyledi. Atatürk’ün ölümüne ve Türkiye’nin NATO’ya üye olmasına kadar altı ok programıyla ülkenin tüm borçlarının ödendiğine ve üretime yönelik ciddi atılımların yapıldığına dikkat çeken Öztürk, 1945 yılında Türkiye’nin NATO’ya üye olmasıyla birlikte altı ok programından vazgeçilip, ‘Küçük Amerika olacağız’ sevdasıyla üretim ekonomisi yerine tüketim ekonomisi ve beraberinde de borçlanmaya gidildiğini ifade etti.
CHP’li Öztürk, 12 Eylül darbesinin ardından ANAP’la başlayan ekonomik çöküşün, AKP iktidarında zirveye ulaştığını ileri sürdü. Öztürk, ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamına gelmesindeki en büyük etkenin 1980 ihtilalı olduğunu, özellikle ihtilal sonrası başlayan ve günümüzde had safhaya ulaşan özelleştirme politikalarının ülke ekonomisini tamamen dışa bağımlı hale getirdiğini belirtti.
’17 banka yabancı sermayede’
Bankacılık sektöründe yabancı sermaye egemenliğinin ciddi oranlara ulaştığını dile getiren Öztürk; ‘ AKP iktidarında bankaların tek tek yabancı sermayenin eline geçtiğine dikkat çeken Öztürk, “Ülkemizde 49 banka faaliyet gösteriyor. Bu bankalardan 17 tanesi tamamen yabancı sermayeye ait. 20 tanesin de ise yabancıların ciddi oranlarda payı var. Yabancı sermaye Türkiye’deki bankalar için 20 milyar 563 milyon dolar harcamışlar. Sadece 12 yılda bankalardan elde ettikleri kar 17 milyar doların üstünde. Artık emperyalist güçler ülkeleri sadece askerle değil, parayla, sermayeyle işgal ediyorlar” dedi.
‘Açılım ABD projesidir’
PKK’nın sözde silahsızlandırılmasının gerçeği yansıtmadığını yaşanan olaylar neticesinde anlaşıldığını öne süren Öztürk, AKP iktidarının PKK ve Barzani üzerinden hem Suriye’de hem de Irak’ın kuzeyinde otorite sahibi olmaya çalıştığını iddia ederek, “Silah bırakmak bir yana PKK bu açılım sürecinde bölgede daha da güçlendi. Açılım anlaşmalarına göre PKK Türkiye’de silah kullanmayacak, Irak ve Suriye’de kullanabilecek. Bu da gösteriyor ki açılımın asıl hedefi, söylendiği gibi PKK’nın silah bırakması değil, içeride PKK, dışarıda da Barzani ile anlaşıp Kürtleri himaye ederek Irak ve Suriye’nin kuzeyine hakim olmaktır. Amaç küçültülmüş Türkiye, büyük Kürdistandır. Hem AKP’nin hem de PKK’nın açılım beklentileri bir ABD stratejisi ve ABD projesidir” şeklinde konuştu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi