70 bin kişi haber bekliyor

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 10:52

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun, “Abonelerden elektrik faturaları üzerinden kayıp-kaçak adı altında bir bedel tahsil edemez” yönündeki kararından sonra söz konusu bedelin iade edileceğinin açıklanması sonucunda Manavgat’ta 70 bin kişiye yakın kişi Tüketici Hakları’na başvurdu.

Başvuruların sürdüğü dönemde elektrik dağıtım firması bir üst mahkemeye başvurarak ödemelerin yapılmasını durdurdu. 10 yıla yakın bir süredir kaçak elektrik kullananların parasını ödeyen dürüst vatandaş şimdi mahkemeden çıkacak kararı bekliyor. Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelinin vatandaşa geri ödeneceği yönünde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan çıkan karar, elektrik dağıtım şirketinin bir üst mahkemeye başvurması sonucunda durduruldu. Adli tatilin araya girmesi ve olası hakim değişikliği nedeniyle kararın ne zaman verileceği ise belli değil.

İCRA YOLUYLA PARALARINI ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Manavgat’ta yaklaşık 70 bin kişi kayıp kaçak bedelini geri almak için Tüketici Hakları’na başvurdu ve sonucu bekliyor. Elektrik dağıtım firması bir üst mahkemeye başvurmadan önce kayıp-kaçak bedelini alan vatandaşların sayısı ise bir hayli az. Ödeme kararı çıkıp da parasını alamayanlar ise icra yoluyla elektrik dağıtım firmasından alacaklarını tahsil etmeye çalışıyor. Kayıp-kaçak bedellerinin ödeneceği ya da ödenmeyeceği mahkemeden çıkacak karara bağlı. Vatandaş, 2 bin liranın altındaki tutarlar için hakem heyetine, üstündeki bedeller için ise tüketici mahkemesine başvuru yapmıştı.

 

Dürüst vatandaştan alınmaz

 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 2014 tarihinde bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukuki süreçte önemli bir karara imza atmıştı. Kurul, kayıp-kaçak bedelinin abonelerden alınamayacağına hükmetti. Bu karar tüm elektrik aboneleri için de emsal teşkil etti. Kararın gerekçesinde “Elektriğin kaybı sırasında ve başka kişiler tarafından hırsızlanmak şartıyla kayıp-kaçak bedelinin abonelerden alınması, şeffaf hesap verilebilirlik, hukuk ve adalet devleti ile bağdaşmaz. Haksız şart teşkil eder. Hırsızlıkları önlemek, devletin en öncelikli görevidir. Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” denilmişti.

Kayıp-kaçak bedeli yasallaştı

Elektrik dağıtım şirketinin bir üst mahkemeye başvurması ile ödemelerin durmasından sonra TBMM’de bir kanun tasarısı çıkartıldı ve kayıp-kaçak bedeli kabul edilerek, yasallaştırıldı. Yasa ile elektrik faturalarında vatandaş artık sadece ‘kayıp kaçak’ bedelini değil, ‘yatırım’ bedelini de ödeyecek. Üstelik yargı yolu da kapandı.

– Kayıp-kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli, dağıtım bedeli faturalarda yer alacak.

– Bu tutarlar EPDK ve dağıt şirketleri tarafından serbestçe belirlenecek ve tüketiciye yansıtılacak.

– Dağıtım şirketinin kayıp kaçak kaybının faturası vatandaşa yüklenmeye devam edecek.

– Vatandaşın yargıya başvurma hakkına kısıtlama getirildi. Kayıp-kaçak için değil, sadece tarifenin yüksekli şikayetiyle dava açılabilecek.

– Dava açılamayacağı için vatandaşlardan bugüne kadar kayıp kaçak adı altında alınan toplam 33 milyar lira da geri ödenmeyecek. Kayıp kaçak bedelleri yine faturaya yansıyacak.

– Yasa yürürlüğe girdikten sonra yatırım harcamaları abonelere “dağıtım tarifesi” adı altında yeni bir kalemle fatura edilmeye başlayacak.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi