500 bin işsiz: En ağır darbe Antalya’da

23 Kasım 2016 Çarşamba, 14:49
Turizmci '9 ay istihdam' şartını gerçekçi bulmadı

2016 turizm sezonu başında işsizlik uyarısı yapan turizmciler haklı çıktı. Sektöründeki işsizlik rakamının Türkiye genelinde 500 bine ulaştığını belirten sendikalar, en ağır darbeyi Antalya’nın aldığını belirtti.

TURİZMDE KORKUNÇ RAKAM

RUSYA turizm pazarında ağır kan kaybı yaşayan turizm sektöründeki işsizlik oranı Türkiye genelinde 500 bine dayandı. Sürecin en ağır darbeyi Antalya’ya vurduğunu belirten işçi sendikası ve sektör temsilcileri, işsizlik oranlarının her geçen gün arttığını, alt kademelerde başlayan işten çıkarmaların en üst düzey yöneticilere kadar ulaştığını vurguladı.

‘ÜYE BİLE YAPAMIYORUZ’

Sektördeki işsizlik oranının geçen yıla oranla yüzde 30 arttığını kaydeden Türkiye Otel İşçileri Sendikası Bölge Başkanı Cemalettin Kelten, “Ne yapacağımızı şaşırdık. Her kademede işsizlik oranları yükseliyor. İşten çıkarılanın personel yerine yenisi alınmadığı için üye yapamaz hale geldik. Karanlık tabloyu gören birçok sektör çalışanı başka alanlarda iş aramaya başladı” diye konuştu.

‘TABLONUN GENELİNE BAKILMALI’

Turizm işçisi sendikalarının telaffuz ettiği 500 bin işsiz rakamının doğru olduğunu kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Turizmdeki işsizlik oranlarını genel olarak değerlendirmek gerekiyor. Yani sadece turizmde çalışıp işsiz kalanı değil, dolaylı olarak turizme hizmet edip son dönemde işsiz kalanları da istatistiklere dahil edersek bu rakama ulaşırız” dedi.

TESİSLER KAPANDI

Kemer’de açık kalan 4-5 yıldızlı otel sayısının 20 olduğunu belirten Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, şöyle dedi: “Sektördeki kayıp ciddi rakamlara ulaşınca işletmelerin açık kaldığı tarihler geriye çekildi. Tabi bu durum önce turizm çalışanını etkiledi. 2017 için umutlansak da yine de tedirginiz. Özellikle iç pazara yönelik umutlarımız bizi canlı tutuyor. Yine Rusya, İran, Ukrayna, Kazakistan pazarlarını da hedefimize aldık.”

EN FAZLA ANTALYA ETKİLENDİ

Turizm sektörünü vuran işsizlik oranlarının en fazla Antalya’da hissedildiğini kaydeden Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, “İşsizlik rakamları sürekli ağırlaşıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 600 bin kişinin bu süreçten etkilendiğini düşünüyoruz. Antalya’da son dönemde işsiz kalan kişi sayısının 200 bin olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılı itibariyle bu süreç daha da ağırlaşacak” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi