19 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

18 Kasım 2014 Salı, 17:50
koah

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), geri dönüşümsüz ve ilerleyici özellikteki hava akımı engelleyici bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalığı Kronik Amfizem veya Kronik Bronşit olarak da duyabilirsiniz. Dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH’lı hasta bulunmaktadır. Ülkemizde 3 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunduğu tahmin edilmektedir.
Bugünün temel amacı, tüm dünyada KOAH bilincini artırmaktır. KOAH, tüm dünyada salgın boyutlara varacak ölçüde yaygın olmasına rağmen kamuoyu tarafından oldukça az bilinen ve ihmal edilen bir hastalıktır. Hastalık gelişiminde en önemli sebep sigara içimidir. Buna ek olarak, mesleki toz ve kimyasallarla uzun süre karşılaşmalar, iç ve dış ortam hava kirliliği KOAH gelişiminde rol oynar. Risk faktörleri ile karşılaşma öyküsü olan, öksürük, balgam çıkarma ve egzersizle nefes darlığı yakınması bulunan hastalarda KOAH düşünülmelidir. Kesin tanı Spirometre (SFT) cihazları ile yapılan solunum fonksiyon testlerinde hava akımı tıkanıklığının varlığının gösterilmesi ile konulur. Başlangıçta hastalar sadece ağır eforlarda nefes darlığı hissederken hastalık ilerledikçe istirahatta da nefes darlığı olmaya başlar.
Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemlidir. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen hasta KOAH olduğunun farkında değildir. Kişi öksürük, balgam ve nefes darlığını, çoğu zaman içtiği sigaraya yada üşütmeye bağlar. Eğer kişide; uzun yıllardır sigara içiyorum, bronşit ataklarım oldu, kronik öksürüğüm var, balgam çıkarıyorum, sabahları sigaradan sonra öksürüğüm var, soğuk algınlığım haftalarca sürüyor ve her kış en az bir kez bronşit geçiriyorum, her zamanki aktivitelerimi yaparken genellikle nefes darlığı çekiyorum, öksürük biçimim değişti, nefes alıp vermemde değişiklik olduğunu hissediyorum gibi  şikayetlerinden iki yada daha fazlası varsa, ayrıca kırkyaş ve üzerinde ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Eğer sigarayı bırakır, hekim kontrolünde tedavinize uyum sağlar, mümkün olduğunca aktif olursanız, çok daha sağlıklı, mutlu ve üretken bir yaşam sürebilirsiniz.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi